Predstavenie výrobkov

Aký záložný zdroj UPS pre kotol ústredného kúrenia, čerpadlo, kotolňu?

Aj keď sú zdroje neprerušiteľného napájania každým rokom čoraz obľúbenejšie, stále veľa ľudí nevie, že tento typ zariadení zohráva veľmi dôležitú úlohu v celej inštalácii ústredného kúrenia. Tým, že máte doma núdzový UPS, môžete ochrániť vašu vykurovaciu inštaláciu pred poruchou, ktorá by mohla mať ďalekosiahle následky. Z tohto sprievodcu sa okrem iného dozviete: aké núdzové napájanie kotolne treba zvážiť a ktoré núdzové napájanie bude najlepšie.

Vyberte si vhodný zdroj napájania s konštantnou fázou >>

Čo by ste mali zvážiť pri výbere záložného zdroja (UPS) pre vaš kotol?

Na trhu existuje veľa modelov neprerušiteľných zdrojov napájania pre pece, takže pri výbere toho najvhodnejšieho pre vašu vykurovaciu inštaláciu by ste mali vziať do úvahy niekoľko najdôležitejších parametrov.
Pri výbere najlepšieho núdzového napájacieho zdroja do plynového kotla na ekohrášok alebo do krbu by ste si mali najskôr v dokumentácii skontrolovať, koľko elektriny pec spotrebuje. K tomu treba pripočítať špičkovú spotrebu ostatných vykurovacích zariadení zahrnutých v celej vykurovacej inštalácii vrátane externých čerpadiel.
Ďalšou otázkou pri výbere vhodného napájacieho zdroja je informácia o tom, ako dlho má byť zachovaná prevádzka zariadení vykurovacej inštalácie po výpadku prúdu. Modely dostupné na trhu dokážu udržať energiu až 24 hodín.

Napájanie neprerušiteľného zdroja napájania

Na trhu sú dostupné núdzové zdroje s rôznym maximálnym výkonom, napríklad 300 W, 500 W, 1200 W a dokonca 1600 W. Maximálna spotreba elektrickej energie v prípade nástenných kotlov, ako je kondenzačný plynový kotol, je zvyčajne do 150 W. Ak sa teda pýtate, aký zdroj UPS zvoliť do plynovej pece, na ochranu pred stratou energie vám postačí 300 W zariadenie. Oveľa väčší výkon bude mať zasa stojaci kotol s väčším zásobníkom teplej vody a potrebnou inštaláciou čerpadla, takže aj jeho napájanie musí byť oveľa výkonnejšie.


Čo to znamená, že napájací zdroj má konštantnú fázu a plnú sínusoidu?

Niektoré zariadenia, ako sú plynové pece alebo ventilátory, sú vybavené fázovou detekciou a musia byť napájané čistým sínusovým prúdom. Preto je dôležité, aby núdzový zdroj, ku ktorému budú pripojené, mal konštantnú fázu, t.j. neprehodil vo výstupnej zásuvke svorku nulového vodiča „N“ s fázou „L“ bez ohľadu na to, či pracuje z sieť 230V alebo 12V batéria. Okrem toho musí takýto napájací zdroj generovať čistý sínusový priebeh prúdu na výstupe. Ak teda máte doma zariadenie, ku ktorému potrebujete pripojiť neprerušiteľný zdroj s konštantnou fázou a generujúcim na výstupe čistý sínusový priebeh prúdu, pozrite si modely KEMOT zo série PROsinus.


Vyberte si vhodný neprerušiteľný zdroj napájania s konštantnou fázou >>


Aké ochrany by mal mať zdroj neprerušiteľného napájania?

Pre plnú ochranu vášho domu pred zlyhaním vykurovacieho systému je dôležitým parametrom pri výbere neprerušiteľného zdroja jeho doba odozvy na výpadok prúdu a ako rýchlo dokáže prejsť na batériovú prevádzku. Čím je kratší, tým lepšie. Preto pri výbere záložného zariadenia pece zvážte modely, ktoré zapnú záložné napájanie v priebehu niekoľkých milisekúnd.
Okrem toho by zdroj neprerušiteľného napájania mal mať ochranu proti preťaženiu, skratu a príliš vysokému a príliš nízkemu napätiu. Vďaka tomu, keď ste mimo domova, či už do práce alebo na dlhšiu cestu, máte pokoj a záruku bezpečnej prevádzky vykurovacieho systému vo vašej domácnosti.


Čo určuje dobu zálohovania zdroja neprerušiteľného napájania?

Ak pec napojená na núdzový zdroj stratí v dôsledku poruchy prístup k elektrickej energii, zdroj okamžite prejde do núdzového režimu, pričom energiu bude čerpať z batérie. Táto zmena je taká rýchla, že zariadenie napájané neprerušiteľným zdrojom funguje plynulo a bez prerušenia. To, ako dlho bude môcť napájať k nemu pripojené zariadenia v prípade výpadku hlavného prúdu, však závisí len od batérie, ktorá je preň zvolená.


Napájanie kotla so vstavanou batériou alebo samostatnou?

Pýtate sa, či kúpiť záložný zdroj k sporáku s batériou? Možnosť so vstavanou batériou určite vyzerá esteticky a zaberá menej miesta vo vašej kotolni. Ide však o neefektívne riešenie, pretože väčšinou batéria zabudovaná do neprerušiteľného zdroja nemusí byť práve najkvalitnejšia a má malú kapacitu, ktorá vystačí na niekoľko či desiatku minút prevádzky. A ak by ste sa aj rozhodli pre kúpu externej väčšej batérie, sada 2 v 1 vám väčšinou neumožňuje jej pripojenie.
Na zabezpečenie najvyššej kvality prevádzky núdzového zdroja je potrebné zvoliť preň vhodnú externú batériu. Optimálnu batériu je možné vybrať pomocou približného vzorca: záťaž 100 W = odber 10 A z batérie.

Ďalšie prevádzkové režimy neprerušiteľných zdrojov napájania

Ešte sa pýtate, na čo slúži núdzový zdroj UPS pre kotolňu? Okrem toho, čo je zrejmé z hľadiska bezpečnosti vášho vykurovacieho zariadenia, majú neprerušiteľné napájacie zdroje dostupné od Rebel Electro rozsiahlu funkčnosť. Podľa potreby môžete využiť núdzový režim zdroja s funkciou nabíjania, ktorá premieňa 12V DC napätie dodávané z externej batérie na striedavé napätie 230V AC a dobíja externú batériu. Ďalšou možnosťou je režim usmerňovača, vďaka ktorému zariadenie nabíja externú batériu. Zariadenie môže pracovať aj v režime meniča, konvertuje 12V DC z batérie na 230V AC.
Aktuálny prevádzkový stav zariadenia môžete kontrolovať na LED displeji, ktorým je každé zariadenie vybavené. Veľký a prehľadný displej zobrazuje okrem iného: vstupné napätie, výstupné napätie a frekvenciu, ako aj záťaž a úroveň batérie.

Čo musíme vedieť pred výberom zdroja neprerušiteľného napájania pre kotolňu?

Nie je nič horšie ako výpadok ústredného kúrenia vašej domácnosti počas zimnej sezóny. Jedným z klasických príkladov poškodenia v dôsledku výpadku prúdu je napríklad vypnutie obehového čerpadla zapáleného krbu s vodným plášťom, ktorý neumožňuje cirkuláciu teplej vody. Stále teplejšia voda môže začať vrieť, čo môže spôsobiť prasknutie inštalácie. Príkladov tohto typu je viac, môžu sa týkať aj pece na uhlie alebo solárnych panelov. To je dôvod, prečo je také dôležité používať neprerušiteľný zdroj energie (UPS) v inštaláciách ústredného kúrenia.

Aký núdzový zdroj UPS by som si mal vybrať pre kotol ústredného kúrenia, čerpadlo alebo kotolňu? Ceny

Už sme vám povedali, čo by ste mali vziať do úvahy pri výbere najlepšieho zdroja neprerušiteľného napájania pre kotol, krb alebo čerpadlo ústredného kúrenia. V prvom rade by ste si mali zhrnúť celkovú spotrebu zariadení, ktoré budú napájané, a zohľadniť čas, počas ktorého má núdzový zdroj fungovať. Tieto dve dôležité záležitosti v kombinácii s dodatočnou funkcionalitou dostupných neprerušiteľných zdrojov napájania zaručujú, že vás zariadenie v prípade poruchy nesklame.
300 W sínusové neprerušiteľné napájacie zdroje dostupné v Rebel Electro sú ideálne pre plynové sporáky a krby. Ak je súčasťou inštalácie aj čerpadlo, ventilátor alebo malý podávač, oplatí sa investovať do zariadenia s výkonom do 500 W. Zdroje s výkonom 700 W sa výborne hodia do rozsiahleho vykurovacieho systému obsahujúceho napr. pec na tuhé palivo s podávačom, ventilátorom a niekoľkými čerpadlami. Núdzový zdroj pre peletové kachle s automatickým zapaľovaním by mal mať vysoký výkon až 1200 W.
Pri investícii do núdzového zdroja je potrebné pripomenúť, že náklady na kúpu zariadenia s batériou sú nepomerne nižšie ako možné náklady spojené s opravou inštalácie po poruche.

Vyberte si vhodný zdroj napájania s konštantnou fázou >>